• 27.05.2024

2024 жыл,  26-30 сәуірде ҚР МжАМ «Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы» РММ «Театр өнері» факультетінде  ҚР ЖОО студенттері арасында базалық жоғары оқу орнында өтетін ХVI Республикалық студенттік пәндік олимпиада келесі білім беру бағдарламалары бойынша өткізілді:ОЛИМПИАДА ЕСЕБІ

6В02192 «Актерлік өнер»

«Актер шеберлігі және режиссура» кафедрасы бойынша олимпиада өткізілді:

  1. «В027 «Театр өнері», 6В02192 «Актерлік өнер», «Драма театры және кино артисі» БББ үшін «актер шеберлігі» пәні бойынша;

Олимпиадаға Қазақстан Республикасының 4 қаласынан ЖОО студенттері қатысты:

  1. Қазақ ұлттық өнер университеті (Астана қ.): «Драма театры және кино артисі» бейіні бойынша – 22 студент
  2. Қ.А.Ясауи  атындағы  Халықаралық  қазақ-түрік  университеті (Түркістан қ.) «Актерлік өнер» бейіні бойынша – 41 студент
  3. М.Х. Дулати атындағы Тараз өңірлік университеті (Тараз қ.) «Мәдени тынығу қызметі: театралдық қойылымдарды ұйымдастыру және режиссурасы» бейіні бойынша – 2 студент
  4. Темірбек Жүргенов атыындағы Қазақ Ұлттық өнер университеті (Алматы қ.) «Драма театры және кино артисі» бейіні бойынша – 37 студент

Жалпы қатысушылар саны102 студент

6В02192 – Актерлік өнер /актер шеберлігі пәні бойынша                                     

Комиссия төрағасы:

Мұқан Амангелді Оразбайұлы – Мұхтар Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институтының «Театр өнері» бөлімінің меңгерушісі, өнертану кандидаты, профессор.

Комиссия мүшелері:

Кульсеитова Мадина Акбаралиевна Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, «Театр өнері» факультетінің деканы, PhD доктор

Кулбаев Аман Бекенұлы – ҚР еңбек сіңірген қайраткері, Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы «Сахна пластикасы және дене тәрбиесі» кафедрасының профессоры, өнертану кандидаты

Рахимов Әубакір Сыдықұлы – ҚР Еңбек сіңірген қайраткері, Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы «актер шеберлігі және режиссура» кафедрасының профессоры 

Тұранқұлова Дариға – ҚР Еңбек сіңірген қайраткері, Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы «сахна тілі» кафедрасының профессоры

Шамиев Ялкунжан Ахметович – ҚР Еңбек сіңірген қайраткері,   Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, «музыкалық театр» кафедрасының аға оқытушысы

Алпысбаева Венера Нагметдуллаевна – Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы «жеке ән салу» кафедрасының меңгерушісі, аға оқытушысы

Бекназар Лейло Ақназарқызы – ҚР Еңбек сіңірген қайраткері, Қазақ ұлттық өнер университеті, «Драма театр актері және режиссура» кафедрасының ЖАК профессоры

Жолдасов Еркебұлан Абдуллаұлы – Мұхтар Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университеті, «Мәдениет және спорт» факультеті, «өнер» кафедрасының аға оқытушысы

Айтжанов Мақсат Айтжанұлы – Қожа Ахмет Яссауи атындағы Қазақ-түрік университеті, «спорт және өнер» факультетінің «орындаушылық өнер» кафедрасының аға оқытушысы

Қабиева Айгуль Қабиқызы – ҚР мәдениет қайраткері, Мұхаммет Хайдар Дулати атындағы Тараз өңірлік университеті, «Мәдениет және өнер» кафедрасының меңгерушісі, профессор

Кафедра бойынша жауапты хатшы: Санкайбаева Райхан Кусманбековна «актер шеберлігі және режиссура» кафедрасының оқытушысы

БАҒДАРЛАМА

6В02192 – Актерлік өнер /Драма театры және кино артисі

  1. М.Х.Дулати атындағы Тараз өңірлік университеті, Тараз қаласы

Орындайтын: 1-3 курс Мәдени тынығу қызметі: театралдық қойылымдарды ұйымдастыру және режиссурасы білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: ҚР мәдениет қайраткері, аға оқытушы Айтибаева Шолпан Жолдыбайқызы

«Жылымық» драма

Ұзақтығы: 12 минут

Рөлдерде:

Аға – Жақсыбаев Шыңғыс

Жанар – Нұрпейісова Аружан

Жанар – Молдакулова Динара

Жанар – Төрежан Үміт

  • Қазақ ұлттық өнер университеті, Астана қаласы

Орындайтын: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: аға оқытушы Карпсеитова Айман Жетписовна

М. Әуезов. Инсценировка: Р. Мұқанова «Қаралы сұлу»

Ұзақтығы: 12 минут

Рөлдерде:

Қарагөз- Солтанбек Сара

Көпшілік сахнада

Азимжанова Амина

Айдарханов Али

Акимбек Жантөре

Альмагамбетова Дильназ

Бағдатова Ақниет 

Даулетбаев Алмаз

Досова Дильназ

Егінбек Назар

Жұмабек Ұлар

Курсанбаев Өмірбек 

Қасым Нұрбол

Малгажинова Еңлік

Мухаметжанова Аяжан 

Олжабай Ермахан

Өсерхан Әмір  

Пазыл Мәди 

Русланқызы Баян 

Сейдулла Мөлдір 

Серікқазыұлы Мерей 

Сұңғатқызы Аймара

Темірханұлы Әбубәкір 

  • Қазақ ұлттық өнер университеті, Астана қаласы

Орындайтын: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: аға оқытушы Карпсеитова Айман Жетписовна

Б. Шоу. Аударған: З. Сақиұлы «Цезарь мен Клеопатра»

Ұзақтығы: 12 минут

Рөлдерде:

Цезарь- Серікқазыұлы Мерей

Клеопатра- Русланқызы Баян

Фтататита- Азимжанова Амина

  • Қазақ ұлттық өнер университеті, Астана қаласы

Орындайтын: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: аға оқытушы Карпсеитова Айман Жетписовна

М. Булгаков.  Аударған: А. Сүлейменов «Жендеттер»

Ұзақтығы: 12 минут

Рөлдерде:

Мадлена – Досова Дильназ

Мольер – Қасым Нұрбол

  • Қазақ ұлттық өнер университеті, Астана қаласы

Орындайтын: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: аға оқытушы Карпсеитова Айман Жетписовна

Л. Дюрко. Аудараған: Ә. Кекілбаев «Сүйіктім менің, Электра»

Ұзақтығы: 12 минут

Рөлдерде:

Электра – Мухаметжанова Аяжан

Эгист – Серікқазыұлы Мерей

Орест – Егінбек Назар

  • Қазақ ұлттық өнер университеті, Астана қаласы

Орындайтын: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: аға оқытушы Карпсеитова Айман Жетписовна

А. Камю  Аударған: Қ. Төлеуішов «Калигула» 

Ұзақтығы:11 минут

Рөлдерде:

Калигула – Әкімбек Жантөре

Цезония – Солтанбек Сара

  • Қазақ ұлттық өнер университеті, Астана қаласы

Орындайтын: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: аға оқытушы Карпсеитова Айман Жетписовна

У. Шекспир  Аударған: Х. Ерғалиев «Ричард ІІІ»

Ұзақтығы: 12 минут

Рөлдерде:

Ричард – Пазыл Мәди

Леди Анна – Русланқызы Баян

  • Қазақ ұлттық өнер университеті, Астана қаласы

Орындайтын: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: аға оқытушы Карпсеитова Айман Жетписовна

С. Беккет. Аударған: Қ. Ысқақ «Годоны күте-күте»

Ұзақтығы: 14 минут

Рөлдерде:

Эстрагон – Серікқазыұлы Мерей

Владимир – Даулетбаев Алмаз

  • Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті, Түркістан қаласы

Орындайтын: 3 курс «Актерлік өнер» білім беру  бағдарламасының студенттері.

Пән жетекшісі: ҚР Мәдениет саласының үздігі, аға оқытушы Айтжанов Мақсат Айтжанұлы

Карло Гольдони «Екі мырзаға бір қызметші» комедиясы

Ұзақтығы: 10 минут

Рөлдерде:

Труффальдино – Батырбек Темірлан

Смеральдина – Жұмабек Аяжан

Қызметшілер:

Жолдасбек Мейіржан,

Құлымбет Асима,

Русланұлы Дінислам,

Абибулла Ғалия.

  1. Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, Алматы қаласы

Орындайтындар: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: ҚР халық артисі, оқытушы Ақмола Дулыға Досмұхамбетұлы

Т.Уильямс «Шыны хайуанат»

Ұзақтығы: 10 минут

Рөлдерде:

Аманда – Беспалина Сымбат

Том – Ержан Аманжол

  1. Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті, Түркістан қаласы

Орындайтын: 3 курс «Актерлік өнер» білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: ҚР Мәдениет саласының үздігі, аға оқытушы Айтжанов Мақсат Айтжанұлы

Жолтай Жұмат Әлмашұлы «Ясауи жолы» тарихи диалогия

Ұзақтығы: 10 минут

Рөлдерде:

Ясауи – Шеңгелбай Нұрғани

Қаһан – Қанжігіт Ержігіт

Өсер – Темір- Өтеген Арман

  1. Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, Алматы қаласы

Орындайтындар: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: ҚР халық артисі, оқытушы Ақмола Дулыға Досмұхамбетұлы

Н.Гоголь «Үйлену»

Ұзақтығы: 7 минут

Рөлдерде:

Иван Кузьмич Подколесин – Нұржақып Ерназ

Агафья Тихонова Купердягина – Қапанова Гүлназ

  1. Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті, Түркістан қаласы

Орындайтын: 3 курс «Актерлік өнер» білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: ҚР Мәдениет саласының үздігі, аға оқытушы Айтжанов Мақсат Айтжанұлы

Ульям Шекспир «Кароль Лир» пьесасы

Ұзақтығы: 10 минут

Рөлдерде:

Лир – Даулет Сұлтанғали

Гонерилья – Жұмаш Аружан

Регана – Амантай Арайлым

Корделия – Еркінбай Дария

Француз королі – Құралов Анарбек

Альбан герцогы – Құралбай Тыныбек

  1. Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, Алматы қаласы

Орындайтын: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: КСРО халық артисі, профессор Асанәлі Әшімов

Мадина Омарова «Шанель №5»

Ұзақтығы: 13 минут

Рөлдерде:

Күнжамал Майлина  –  Пралина Айымгүл

Евдокия – Инкербаева Нурай

Жанбике Шанина – Болат Дариға

Наталья Сац – Сатенова Аружан

Гертруда Платайс – Габдуллина Диана

Софья Колчак  – Жамботырова Айдана

Кира Андронникова – Куанышева Дильназ

Дәмеш Жургенова – Альжанова Эльназ

Француз әйелі – Тасболат Айшабибі

Александра – Магауиянова Анель

Атаманша – Серікқызы Аяулым

Настя – Абдыхалық Динара

Күзетшілер – Заманбеков Мұхамедәлі

Жаклин Моро – Тасболат Айша-Бибі

Күзетшілер – Заманбеков Мұхамедәли, Зайнабудин Ернар

  1. Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, Алматы қаласы

Орындайтындар: 3 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Көркемдік жетекшісі: ҚР еңбек сіңірген артисі, профессор Ахманов Мұрат Ноянбайұлы

Федерико Гарсиа Лорка  «Бернарда Альбаның үйі»

Ұзақтығы: 12 минут

Рөлдерде:

Бернарда Альба – Жұмабай Аружан

Понсия – Әділгерей Аружан

Ангустиас – Лечева Айя

Магдалена – Тоқтарқызы Таңырыс

Мартирио – Тураханова Алия

Амелия – Майдин Мадина

Адела – Онаева Айым

  1. Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, Алматы қаласы

Орындайтындар: 2 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: КСРО халық артисі, профессор Асанәлі Әшімов

Серік Асылбекұлы «Рәбиғаның махаббаты»

Ұзақтығы: 10 минут

Рөлдерде:

Рәбиға – Болат Дариға

Уәтай – Жолдас Дінмұхаммед

Мадрид – Батырбек Ғабит

  1. Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, Алматы қаласы

Орындайтындар: 3 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: ҚазССР еңбек сіңірген артисі, профессор Машурова Рахилям Абдрахманова

О.Бөкей «Ардақ»

Ұзақтығы: 12 минут

Рөлдерде:

Ардақ 1 – Сағындық Жанэль

Ардақ 2  –  Агадилова Томирис

Ардақ 3  –  Муратова Дильяра

Қожа әкесі – Сұлтан Байбол

Анасы – Муратова Әсем

Салық – Тулегенов Төлес

  1. Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, Алматы қаласы       

Орындайтындар: 3 курсДрама театры және кино артисі білім беру  бағдарламасының студенттері.

Жетекшісі: ҚазССР еңбек сіңірген артисі, профессор Машурова Рахилям Абдрахмановна

О.Бөкей «Қасқыр ұлыған түнде»

Ұзақтығы: 12 минут

Рөлдерде:

Нұрлан – Ажибаев Мейірхан

Арай – Қалдыбай Аружан

Водитель – Сұлтан Байбол

Жолаушылар:

Келіншек – Мұратова Әсем

Жас жігіт – Төлегенов Төлес

Гүлназ – Тыныштықбаева Қарақат

Сәлима – Еркінбекқызы Ақерке

ҚР ЖОҒАРЫ ОҚУ ОРЫНДАРЫНЫҢ СТУДЕНТТЕРІ АРАСЫНДА БАЗАЛЫҚ ЖОҒАРЫ ОҚУ ОРЫНДАРЫНДАҒЫ

XVІ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ ПӘНДІК ОЛИМПИАДА ҚОРЫТЫНДЫСЫ

БББ 6В02192 Актерлік өнер Актер шеберлігі пәні бойынша (драмалық қойылымдар):

І орын

О.Бөкей «Қасқыр ұдыған түнде» әңгімесінен инсценировкасы

3 курс «драма театры және кино артисі» студенттері.

Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, Алматы қ.

Рөлдерде:

Нұрлан – Ажибаев Мейірхан

Арай – Қалдыбай Аружан

Водитель – Сұлтан Байбол

Жолаушылар:

Келіншек – Мұратова Әсем

Жас жігіт – Төлегенов Төлес

Гүлназ – Тыныштықбаева Қарақат

Сәлима – Еркінбекқызы Ақерке

Пән жетекшісі: Машурова Р.А.

ІІ орын

Б. Шоу. Аударған: З. Сақиұлы «Цезарь мен Клеопатра» драмасынан үзінді

2 курс «Драма театры және кино артисі» студенттері.

Қазақ ұлттық өнер университеті, Астана қаласы

Рөлдерде:

Цезарь- Серікқазыұлы Мерей

Клеопатра- Русланқызы Баян

Фтататита- Азимжанова Амина

Пән жетекшісі: аға оқытушы Карпсеитова А. Ж.

ІІ орын

М. Әуезов «Қаралы сұлу» Р. Мұқанова инсценировкасы

2 курс «драма театры және кино артисі» студенттері.

Қазақ ұлттық өнер университеті, Астана қаласы

Рөлдерде:

Қарагөз- Солтанбек Сара

Көпшілік сахнада

Азимжанова Амина

Айдарханов Али

Акимбек Жантөре

Альмагамбетова Дильназ

Бағдатова Ақниет 

Даулетбаев Алмаз

Досова Дильназ

Егінбек Назар

Жұмабек Ұлар

Курсанбаев Өмірбек 

Қасым Нұрбол

Малгажинова Еңлік

Мухаметжанова Аяжан 

Олжабай Ермахан

Өсерхан Әмір  

Пазыл Мәди 

Русланқызы Баян 

Сейдулла Мөлдір 

Серікқазыұлы Мерей 

Сұңғатқызы Аймара

Темірханұлы Әбубәкір 

Пән жетекшісі: аға оқытушы Карпсеитова А. Ж.

ІІІ орын

     Т.Уильямс «Шыны хайуанат» драмасынан үзінді

2 курс «Драма театры және кино артисі» студенттері.

Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, Алматы қаласы

Рөлдерде:

Аманда – Беспалина Сымбат

Том – Ержан Аманжол

Пән жетекшісі: ҚР халық артисі, оқытушы Ақмола Д.Д.

ІІІ орын

Жолтай Жұмат Әлмашұлы «Ясауи жолы» тарихи диалогиясынан үзінді

3 курс «Актерлік өнер» студенттері

Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті, Түркістан қаласы

Рөлдерде:

Ясауи – Шеңгелбай Нұрғани

Қаһан – Қанжігіт Ержігіт

Өсер – Темір- Өтеген Арман

Пән жетекшісі: ҚР Мәдениет саласының үздігі, аға оқытушы Айтжанов М.А.

ІІІ орын

Ф.Г. Лорка  «Бернарда Альбаның үйі» трагедиясынан үзінді

3 курс «Драма театры және кино артисі» студенттері

    Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы, Алматы қ.

Рөлдерде:

Бернарда Альба – Жұмабай Аружан

Понсия – Әділгерей Аружан

Ангустиас – Лечева Айя

Магдалена – Тоқтарқызы Таңырыс

Мартирио – Тураханова Алия

Амелия – Майдин Мадина

Адела – Онаева Айым

Пән оқытушысы: профессор Ахманов М.Н; оқытушы Санкайбаева Р.К.

Номинация бойынша үздіктер

Үздік ер адам бейнесі  – Ажибаев Мейірхан, 3 курс драма театры және кино артисі,

пән жетекшісі: Машурова Р.А.

Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы Алматы қ.

Үздік әйел адам бейнесі – Русланқызы Баян, 2 курс драма театры және кино артисі, Пән жетекшісі: аға оқытушы Карпсеитова А.Ж.

Қазақ ұлттық өнер университеті, Астана қ.

Дипломдардың сілтемелері:

  1. https://cloud.mail.ru/public/v7KZ/NjPYpmcKp
    1. https://cloud.mail.ru/public/KTzk/n3oHfiybc
    1. https://cloud.mail.ru/public/smk6/ZABGfkoYB
    1. https://cloud.mail.ru/public/8DND/dSwFqWaRU

SWOT-талдау

Жағымды  жақтары  Мүмкіндіктер  
Қатысушылар саны көп, студенттердің қызығушылығы бар болғандығы; тақырып өзектілігіШығармашылық қабілеттерін айқындау және түрлі жобаларда қатысу мүмкіндіктері
Әлсіз жақтарыҚауіпқатер  
Қатысушылар саны көп болғандықтан  дайындыққа және свет қоюға уақыттың жетіспеуі.Олимпиадаға қатысушы мамандықтарының шифрының әртүрлілігі  

Қорытынды:

«Актер шеберлігі және режиссура» кафедрасында өткен 16-шы Республикалық пәндік Олимпиадаға қатысқан 51 студенттік жұмыс арасынан берілген 6 (6) жүлделі орын ішінен 3 (үш) жүлделі орынды Темірбек Жүргенов атындағы ҚазақҰӨА студенттік жұмыстары жеңіп алды;  3(үш) жүлделі орынды басқа ЖОО студенттерінің жұмыстары иеленді.

Атап айтқанда:

  1. «Драма театры және кино артисі» траекториясы бойынша:

1-ші орын – Темірбек Жүргенов атындағы ҚазақҰӨА (Алматы қ.) 3 курс студенттерінің жұмысы

екі 2-ші орын – екеуінде Қазақ ұлттық өнер университеті, (Астана қ.) 2 курс студенттерінің жұмыстары

үш 3-ші орын – біреуін – Темірбек Жүргенов атындағы ҚазақҰӨА (Алматы қ.) 3 студенттерінің  курс жұмысы

            біреуін – Темірбек Жүргенов атындағы ҚазақҰӨА (Алматы қ.) 2 курс студенттерінің жұмысы

            біреуін – Қ.А.Ясауи атындағы ХҚТУ (Түркістан қ.) 3 курс студенттерінің жұмыстары

Барлығы «Драма театры және кино артисі» траекториясы бойынша 6 (алты)  жүлделі орынның 3 (үшеуін) Темірбек Жүргенов атындағы ҚазақҰӨА (Алматы қ.) студенттерінің конкурстық жұмыстары жеңіп алды, 3 (үшеуін) басқа ЖОО студенттері иеленді.

Ф.Г.Лорка «Бернарда Альба» үзіндісі – 3 курс «Драма театры және кино артисі»

Пікір үстеу

Э-пошта мекенжайыңыз жарияланбайды. Міндетті өрістер * таңбаланған

Приемная комиссия